Logo Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu

Pora na mediatora - mediacje rówieśnicze w naszej szkole

Ocena 0/5

W naszej szkole rozpoczęliśmy realizację programu mediacji rówieśniczych, którego celem jest wspieranie uczniów w rozwiązywaniu konfliktów w sposób spokojny, bez przemocy i z poszanowaniem drugiego człowieka.

Mediacja rówieśnicza to dobrowolna i poufna rozmowa między uczniami, którzy znaleźli się w sytuacji sporu lub nieporozumienia. Spotkanie prowadzi uczeń – mediator, specjalnie przygotowany do tej roli. Mediator pomaga stronom znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron, nie oceniając i nie narzucając decyzji.

Dzięki mediacjom uczniowie uczą się:

· odpowiedzialności za własne zachowanie,

· umiejętności słuchania i wyrażania emocji w sposób bezpieczny,

· rozwiązywania problemów poprzez dialog,

· szacunku i empatii wobec innych.

Program prowadzony jest pod opieką nauczycieli mediatorów szkolnych – opiekunów mediatorów rówieśniczych.

Wierzymy, że mediacje staną się ważnym elementem budowania pozytywnych relacji w naszej społeczności szkolnej i pomogą ograniczyć liczbę konfliktów między uczniami.

Korzyści jakie dają nam mediacje rówieśnicze:

· poprawa klimatu społecznego w szkole – więcej wzajemnego zrozumienia, mniej konfliktów i agresji,

· rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów (komunikacja, empatia, współpraca),

· wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów – wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie rówieśników,

· wzmacnianie samodzielności i odpowiedzialności młodych ludzi za własne decyzje,

· zmniejszenie liczby konfliktów kierowanych do nauczycieli i wychowawców,

· budowanie kultury dialogu i porozumienia w społeczności szkolnej,

· promowanie wartości takich jak szacunek, tolerancja i zaufanie.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności