Logo Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu

Edukacja poza szkolną ławką – uczniowie naszej szkoły w programie „Wyjście z klasą”.

Ocena 0/5


Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji ogólnopolskiego programu Ministerstwa Edukacji „Wyjście z klasą”, którego celem jest wzbogacanie procesu edukacyjnego poprzez bezpośredni kontakt z kulturą, nauką i dziedzictwem narodowym. Program, umożliwia organizację jednodniowych wyjść i wycieczek edukacyjnych w pełni finansowanych ze środków ministerialnych.
W ramach programu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykle wartościowych i inspirujących wyjazdach. Jednym z nich było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie klas 1-4 przeszli trasą turystyczną prezentującą oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe. Największe wrażenie zrobił fragment trasy poprowadzony pod ziemią – liczący około 500 metrów długości i sięgający w najgłębszym miejscu 11,5 metra, który pozwolił zobaczyć autentyczne pradziejowe wyrobiska.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Żywym Muzeum Porcelany, gdzie uczniowie poznali proces produkcji porcelany, obejrzeli „Wystawę starej porcelany”, galerię ikon, obrazów oraz sztuki współczesnej. Podczas warsztatów każdy uczestnik samodzielnie ozdabiał porcelanowy kubek farbami ceramicznymi, rozwijając kreatywność i poczucie estetyki.
Uczniowie klas 5a, 5b oraz 6b wzięli udział w wyjątkowej, świątecznej wycieczce. Pierwszym punktem było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, mieszczące się w działającej fabryce. Uczniowie podziwiali kilka tysięcy unikatowych bombek w stylu wiktoriańskim, amerykańskim, francuskim i skandynawskim. Szczególne zainteresowanie wzbudziła choinka udekorowana w stylu staropolskim. Podczas warsztatów każdy uczeń zaprojektował własną bombkę, wykorzystując farby, brokat i ozdoby.
Po obiedzie grupa udała się do Sandomierza, gdzie uczniowie zwiedzili zbrojownię rycerską oraz odbyli spacer po zabytkowej starówce, poznając ciekawostki historyczne i klimat średniowiecznego miasta. 
Uczniowie klas 7-8 złożyli wizytę w Baranowie Sandomierskim. Zwiedzanie zamku było połączone z warsztatami heraldycznymi, podczas których uczniowie poznali symbole herbowe i samodzielnie tworzyli własne projekty. W Rzeszowie obejrzeli spektakl na motywach "Opowieści wigilijnej".
Realizacja programu „Wyjście z klasą” to doskonały przykład nauki przez doświadczenie. Uczniowie rozwijali kompetencje społeczne i kulturowe, uczyli się współpracy, kreatywności oraz wrażliwości na dziedzictwo narodowe. Kontakt z autentycznymi miejscami kultury i historii zwiększył ich motywację oraz ciekawość świata, a także umożliwił równość w dostępie do oferty edukacyjnej.

Galeria zdjęć

IMG20251216092813 IMG20251216100446 IMG20251216100903 1000014734 1000014713 Messenger_creation_161BF280-1981-48AF-8061-B62193531170 Messenger_creation_E605E0E3-6645-4495-B15A-CB8EC8C2F41A Messenger_creation_E2A69864-6076-45E1-BBDD-B141CB9EA9F6 Messenger_creation_5D983741-2955-4AF0-887F-8DB4986201C9 IMG20251215142242 IMG20251215095143 IMG20251215144811 IMG20251215151220 1000028421 1000028549 1000028562 1000028613 1000028568
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności