Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Jak funkcjonuje biblioteka szkolna?

Kilka informacji o wyposażeniu i zasadach pracy w naszej bibliotece.

Biblioteka mieści się na parterze szkoły w dwóch pomieszczeniach.

Sale biblioteczne są kolorowe i przytulne.

W bibliotece znajduje się też internetowe centrum multimedialne, wyposażone

w 4 stanowiska komputerowe, ksero, drukarkę, z których uczniowie mogą korzystać,

aby przygotować się do lekcji. Wiele dzieci chętnie też spędza czas w internetowym centrum,

po lekcjach, na przerwach, czy w oczekiwaniu na zajęcia pozalekcyjne. Z Internetu korzystają pod opieką nauczyciela bibliotekarza, poza tym komputery są wyposażone

w programy blokujące nieodpowiednie treści.

Uczniowie lubią przebywać w bibliotece i w centrum multimedialnym, ponieważ znajdują tu spokój, przyjemną atmosferę, czas na wyciszenie, odpoczynek .Chętnie, zwłaszcza najmłodsi, wypożyczają książki.

Księgozbiór biblioteki Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu liczy 9671 książek,

130 kaset i 120 płyt. Składa się z:

• księgozbioru podręcznego: bogaty wybór słowników i encyklopedii
  • księgozbioru głównego: aktualne lektury, literatura dziecięca i młodzieżowa
  • zbiorów specjalnych: płyt VHS, DVD

W naszej bibliotece każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś interesującego.

Najmłodsze dzieci chętnie wypożyczają klasyczne baśnie oraz bajki , te współczesne,

(np. seria o Franklinie) i te starsze, znane jeszcze pokoleniu rodziców, np. Przygody Misia Uszatka.

W bogatej kolekcji baśni znajdują się m.in. różne wydania Baśni Andersena, Baśni Braci Grimm , Baśni polskich, legend i baśni z całego świata.

Starsze dzieci znajdą tu książki o tematyce przygodowej, obyczajowej, podróżniczej, historycznej i fantastycznej . Nie zawiodą się miłośnicy Harrego Pottera, gdyż mamy tu większość książek z tej serii. Są książki Małgorzaty Musierowicz, Ireny Jurgielewiczowej, Lucy Maud Montgomery, Krystyny Siesickiej i wielu innych poczytnych, dawnych i współczesnych autorów.

Również nauczyciele korzystają z bogatego zasobu książek, kaset video, filmów DVD o tematyce wychowawczej, metodycznej i profilaktycznej.

Księgozbiory dla uczniów i nauczycieli są na bieżąco uzupełniane.

Biblioteka, oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną. W ramach zastępstw bibliotekarz prowadzi zajęcia o tematyce czytelniczo- kulturalnej, np. o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, zagrożeniach czyhających w globalnej sieci, korzyściach płynących z czytania książek, preferencjach czytelniczych dzieci oraz o tym, jak umiejętnie korzystać ze słowników i encyklopedii itp.

W bibliotece organizowane są imprezy takie jak: Pasowanie na czytelnika, Międzynarodowy Dzień Książek i Praw Autorskich, Tydzień Kultury Języka Polskiego. Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Dzieci mogą wtedy wziąć udział w różnych ciekawych zabawach i konkursach . Z obserwacji bibliotekarza wynika, że chętnie biorą

w nich udział i  świetnie się bawią. . Organizowane są również spotkania autorskie z poetami i pisarzami z naszego regionu.

Nauczyciel bibliotekarz rozwija zainteresowania i zdolności uczniów, przygotowując ich do różnych konkursów, np. literackich, recytatorskich.

Udziela także pomocy pedagogicznej w formie zajęć z biblioterapii, które prowadzi w bibliotece w ramach innowacji pedagogicznej.

Prowadzona jest strona internetowa biblioteki, na której zamieszczane są aktualne informacje i zdjęcia.

Obecnie w bibliotece jest zatrudniona p. Sylwia Gmyz, bibliotekarz, nauczyciel języka polskiego oraz oligofrenopedagog.

Zapraszamy!

„Kto czyta, ten żyje podwójnie.”

Godziny pracy Biblioteki od 01.03. 2013 r.

9.10 - 11- 40

11.25-12.55